top of page

Bezpieczeństwo podczas pracy na podnośniku koszowym

Podnośnik koszowy to urządzenie, które składa się z dźwignika lub właściwego pojazdu oraz platformy roboczej, która służy do transportu operatora wraz z narzędziami pracy na odpowiednią wysokość. Nie można używać platformy do przewożenia ładunków!

 

Zwyżki różnią się konstrukcją, nominalnym udźwigiem oraz wysokością podnoszenia, ale warto pamiętać, że każdy podnośnik przeznaczony jest do pracy na wysokości, a więc nieprawidłowa eksploatacja urządzenia oraz niewłaściwe zachowanie operatora podczas pracy może skutkować złymi konsekwencjami.

 

Obowiązkiem operatora podnośnika koszowego jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym osobom, znajdującym się w obrębie urządzenia. Przepisy BHP wymagają przestrzegania wielu reguł w celu wyeliminowania zagrożeń. Wymienimy tylko kilka z nich, które stanowią podstawę bezpieczeństwa.

 

Do eksploatacji może być dopuszczone tylko technicznie sprawne urządzenie. Nie można ryzykować, uruchamiając maszynę, która posiada nawet najmniejsze usterki. Zapamiętaj – nie można bagatelizować żadnych usterek, wszystkie nieprawidłowości w urządzeniu stwarzają duże ryzyko zaistnienia wypadku.

 

Po sprawdzeniu podnośnika i upewnieniu się, że maszyna jest sprawna, trzeba pamiętać, by zabezpieczyć tak zwaną strefę bezpieczeństwa. Ogrodzenie z jaskrawych taśm czy pachołków uwidoczni osobom postronnym strefę, do której wejście jest zakazane.

 

Podstawą bezpiecznej pracy jest również wiedza i umiejętność samego operatora podnośnika koszowego. Obsługiwać zwyżkę może tylko osoba po specjalnym szkoleniu, która uzyskała certyfikat kwalifikacyjny uprawniający do pracy w danym zakresie. Jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień – nie ryzykuj. Zawsze możesz wynająć podnośnik z operatorem w firmach oferujących wynajem maszyn budowlanych. Pamiętaj, żadne ryzyko nie warte jest twego zdrowia i życia.

bottom of page